Stará cesta

První písemná zpráva o obci Ruda (okres Rakovník) pochází z doby předhusitské, kdy se prudce prohlubovaly třídní rozdíly ve společnosti. Také církevní moc se tehdy zvětšovala. Rozmařilost církevních hodnostářů budila odpor lidu. Pražský arcibiskup proto nařídil generální vizitaci v celé pražské arcidiecézi. V prosinci 1379 prováděl Pavel z Janovic vizitaci v děkanátu slánském. Tehdy se také objevil v Novém Strašecí. Výslechem hospodyně, rychtáře a konšelů bylo zjištěno, že plebán Ulrich měl za konkubínu služku Anku, s níž má sedmileté děvče Ludmilu a ta bydlí u paní Čeňkové v Rudě. Vizitační protokol Pavla z Janovic nám tak dává písemnou zprávu u Rudě, je z 5. prosince 1379. 

Ještě před husitskou revolucí nacházíme jednu zprávu o Rudě. Roku 1302 se přiznal na mučení na Hradě pražském čeledín Jílek, že se svým pánem Ondřejem a dalšími kumpány oloupili na silnici u Rudy lidi pána opata z Plasů. O všech loupežích věděl pan Albrecht z Kolovrat. 

Za panování Zikmunda Lucemburského vlastnil Rudu vladyka Jan Rudský. Ve svědectví o majetku Zikmunda z Kačice se uvádí 25. listopadu 1434 jako jeden ze svědků. Roku 1354 měl Rudu v majetku Heřman Rudský na Chotěšovci. Roku 1521 byl majitelem Jan Hrzek ze Mšece a před rokem 1525 Zdebor z Rostok a na Rudě. V obci stávala tvrz, ale dnes není po ní ani památky. Podle polohy obce je zřejmé, že tvrz nestála na návrší, ale někde v rovině. Mohla se nalézat blíže středu vsi, pravděpodobně obklopena vodou. V roce 1534 byl majitelem Rudy Hanuš Nostic na Rudě. Nosticové byli původně rytíři, později hrabata, kteří se jmenovali dle svého rodového sídla Nostice u Budišína v Lužici. Po smrti Hanuše v roce 1556, zdědil Rudu syn Burjan z Nostic, který ji vyměnil roku 1582 s císařem Rudolfem II. za ves Kounov. Stalo se to pro panovníkovu honební kratochvíli. Přilehlé pole a louky byly velmi vhodné k založení královské bažantnice. Víme o ní, že se rozprostírala na sever při silnici, vedoucí z Rudy do Pecínova. 

Od nepaměti vedla Rudou důležitá zemská cesta z Prahy do Chebu. Vedla přes Slovanku a Rynholec, ale ne v místech dnešní silnice, protože zde byly bažiny. Odbočovala poněkud na sever do míst, kde byla půda pevná. Po ní se vjíždělo do Rynholce od severu, pak odbočovala do Pecínova a do Rudy vstupovala kolem zmíněné tvrze. Odtud k hájovně Pátecká lísa, kde se spojovala s cestou vedoucí ze Strašecí do Rakovníka. Před bitvou na Bílé hoře postupovalo císařské a bavorské vojsko ve dne 5. až 7. listopadu 1620 po silnici z Rakovníka na Prahu. Tyto dny byly pro Rudu i okolní obce krušné, protože vojáci si směli přilepšovat ke stravě loupením. Po bělohorské bitvě a v době třicetileté války bylo v naší krajině velmi zle. Krajem procházeli nepřátelští vojáci, loupili a vraždili. Vesničané často utíkali do lesů, aby zachránli alespoň část majetku, nebo holý život. V roce 1639 vtrhl do Čech předvoj švédských vojsk. V říjnu toho roku se usídlil ve Strašecí nejvyšší vojevůdce Leopold Vilém se svým hlavním stanem. Podle berní ruly z roku 1654 byla obec Ruda pustá, žil zde pouze jeden hospodář, 15 gruntů a chalup bylo neobydleno. V roce 1676 bylo již osídleno 11 usedlostí. K Rudě patřilo již v dřívějších dobách několik samot. Byly to mlýny, hájovny a pak dvě osady Brejl a Amalie. Kolem roku 1600 byly v Rudě tři mlýny. Další samoty byly hájovny a jedna fořtovna na Brejli. Nejblíže k Rudě byla hájovna Pátecká, pak Rudská, na Zeleném dolíku (později patřila k Řevničovu), Hořkovec (dnes Lány), na Brejli a Maxovna (č.p. 9). Hájovna na Brejli se uvádí již v roce 1655. Samota se později rozšířila v osadu. V roce 1821 zde žilo 28 rodin a celkem 135 lidí. Druhá osada - Amalie vznikla později. Dvůr Amalie byl založen roku 1830 a nazván podle manželky Karla Egona z Fürstenberka Amalie Kristiny Bádenské. Později zde byl postaven lihovar a ovčín. V katastru obce Rudy byl dostatek pěkných rybníků, které sloužily jednak k chovu ryb, ale i k pohánění vodních mlýnů a pil. Nad vsí pod ovčínem byl panský rybníček, ve středu obce Brůdek (zde patrně stála tvrz) a ještě ve vsi Podhrázský rybník. Za vsí k Pecínovu Bambásek, Bažantnický rybník, na jih od obce Jírovský a Hasmanovský, dále Zástřelský (dnes Pilský), pod silnicí z Rudy na Rakovník Slatinský rybník (dnes Dolní Kracle). Na potoku Klíčava stávaly dvě pily na vodní kola a tři mlýny. Počátky dolování na rudském katastru sahají k roku 1853. V té době se dle dostupných pramenů pustili do hledání ložisek kamenného uhlí bratři Barthelmusové na parcelách č. 127, 128 a 129. Postupně vznikaly šachty a šachtičky i jinde. Jeden důl byl za Hranatou skálou. "Na rovinách" v lese i na polích za Horní Rudou bylo kolem roku 1869 asi 19 šachtiček. Všude se dobývalo černé uhlí. Šachtičky vznikaly a brzy zanikaly. Síla sloje byla slabá, šachtice nebyly hluboké a proto se do nich lezlo po žebříku.


O významnosti jak Chebské cesty, tak Staré cesty, svědčí nález unikátního pokladu právě na Rakovnicku. Jedná se o nález luxusních šperků, které před více než 1 500 lety (tedy z doby stěhování národů) musely být vyrobeny pro jednu z nejvýznamnějších osobností své doby. Jedná se o výstavnou přezku zdobenou drahokamy a prsten pocházející z 2. pol. 5. století našeho letopočtu - zřejmě pochází z ukrytého lupu, přičemž přezku pachatelé rozlámali na tři kusy, a to nejspíš kvůli dělení kořisti. Nedaleko od toho nálezu (2 km) na Staré cestě byl navíc objeven pozlacený stříbrný závěs koňské ohlávky z konce 6. století. Ten patrně kdosi ztratil.  

Přezka, zcela zjevně vyrobená v některé středomořské zlatnické dílně pracující pro císařský dvůr (možná v Konstantinopoli nebo v Ravenně) musela patřit nějakému králi či komusi z jeho nejbližších; možná vyslanci. Masivní zlatý artefakt vyrobený pomocí náročné přihrádkové techniky je navíc zdobený broušenými českými granáty (jde o nejstarší doložené použití českých pyropů ve šperkařství), ale i almandiny (analýza prokázala, že jsou z Indie a Srí Lanky) a třemi kousky zeleného skla. Lidé, kteří šperk získali, se přezku zřejmě právě proto nerozpakovali zničit: zjevně stáli jen o zlato. Z okolností nálezu archeologové odvozují, že drahokamy ani umělecká hodnota je nezajímaly. Pytlíček s rozlámanou přezkou a prstenem kdosi ukryl u cesty - vyzvednout si je už ale nikdo nepřišel. Vědci předpokládají, že mohlo jít o kořist z vykradeného hrobu; na Rakovnicko pouze přivezenou. Pokud je tento předpoklad správný, neležela přezka v hrobě dlouho: v zadní části někdo vylámal nýty, aby ji oddělil od kůže, k níž původně byla připevněna...

Také o něco mladší ozdobný závěs ohlávky, podle všeho náhodně ztracený, představuje unikát. Náročná výzdoba vrubořezem v podobě helmic je srovnatelná jedině s nálezy z takzvaného vendelského období v jižní Skandinávii a v Anglii. Ta někdejší cesta na Rakovnicku, o níž archeoložka Blažková prozradila jen to, že hledat ji v křivoklátských lesích by byl omyl a nachází se jinde v regionu, tedy musela mít ve své době opravdu mimořádný význam. Stejně jako cíl, kam vedla. Vědí archeologové něco víc?

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky