Zaniklá ves Provod

Provod nebo také Prochod  je připomíná kolem roku 1300. Roku 1375 je povýšen na Manský dvůr. Roku 1409 je Matěj Čelístko z Prochodu členem bandy jakéhosi Matěje, kde je i Žižka. Loupí v okolí a škodí na Rožumberském zboží, kvůli rožumberským roztahovačným plánům, které je zbavily majetku. Podle ústního podání končí Prochod jako tvrz po husitských válkách a pak je zde pouze dvůr. Ale v kronikách se s ním setkáváme ještě dá. A to i ve sporech zdejších dvou rodin zemanských, které skončily u dvorského soudu mezi lety 1470 - 1491. 

I v knize Lišov - proměny města a okolí se dočteme, že "Prochod existoval již v dobách kolem let 1250 - 1300. V držení této obce se vystřídalo několik majitelů. Patřil k tehdy královskému hradu Hluboká. Prochodští manové měli dvě hlavní povinnosti: hlídat královské lesy a za královy nepřítomnosti hlídat jeden měsíc jako čestná stráž v bráně hradu Hluboká. Z rozmanitých osudů prochodských majitelů je zajímavé se zmínit o Matěji Čelistkovi, který kolem let 1406 - 1409 byl členem roty loupežníků jakéhosi zemana Matěje na Kaplicku a Velešínsku. Roku 1452 se bratři Jiřík a Matěj Čelistkové spolu s jinými zemany a many v jižních Čech účastnili výpravy do Rakous. Na tvrzi Prochodu byly časté spory, hádky a rvačky. Mezi bratrem Jiřím a Matějem ještě za svobodna, více pak mezi nesnášenlivými manželkami. Podle pramenů se prý tak rvávali, že se chtěli i zabít. Spory tam chodili rovnat sedláci z Velechvín, rychtáři lišovští, lovci z Purkarce a řada dalších. Neshody se vlekly mnoho let,  přecházely i na dědice. Teprve někdy kolem roku 1490 po soudním procesu před komorním soudem se poměry uklidnily. Vyměnily se majitelé. Posledním z nich je Ondřej Ungnat ze Suneku. Ten také kolem roku 1550 koupil tvrz a dvůr ve Zvíkově. V dalších listinách z let 1562 a později se již mluví především o lese Prochodu, o dvou rybnících, polnostech a lukách prochodských, které byly pronajímány sedlákům v Kolném. Zápisy z let 1680 - 1740 už zaznamenávají pouze skutečnost, že v lese nad Prochodem lesníci a hajní chytali do jam vlky". 

 V letech 2010 a 2011 zde byl katedrou archeologie FF ZČU v Plzni proveden povrchový průzkum. Z něho vyplynulo, že Prochod jako vesnice zanikla pravděpodobně koncem 16. století. Později jsou zmiňovány jen 2 rybníky a nájemná jiterní pole. V 1. pol. 19. století byly prochodské louky zalesněny. Už o sto let později se objevují první práce sledující výzkum této lokality, další jsou z konce 50. let 20. století. Přesnou polohu Prochodu však určil až V. Novotný - Kolenský v 70. letech 20. století. Z té doby pochází i první mapka v listingu. Zaniklá vesnice byla podrobena povrchovému průzkumu, nebyly zjištěny žádné viditelné antropogenní objekty, pouze sbírali v dané oblasti středověkou keramiku. Další dokumentované sběry zlomků středověké keramiky jsou až z let 2003 a 2006. Během výzkumu identifikoval a lokalizoval antropogenní tvary a vodní plochy uspořádané podél severovýchodní úvozové cesty. Ve sledovaném území nalezl a popsal zlomky dobové keramiky. K jeho práci patří i následující mapka, která zpřesňuje tu první.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky